kontrast
czcionka
43-460 Wisła, ul. Władysława Reymonta 2

Toruń – Gdańsk- Malbork - poświąteczny wyjazd klas 2 H i 2 G

W dniach od 03 do  05 kwietnia 2024 roku klasy drugie: gastronomiczna oraz hotelarska udały się na wycieckę w stronę północnej Polski.

Najpierw dotarliśmy do miasta Mikołaja Kopernika i Grzegorza Ciechowskiego, czyli Torunia. Zwiedzanie miasta rozpoczęliśmy od toruńskiej starówki, podziwiając Stary Rynek, Ratusz, Dwór Artusa, Pomnik Mikołaja Kopernika, gotyckie kościoły oraz Fontannę Flisaka. Nie mogliśmy nie zobaczyć także Muzeum Piernika, próbując przeniknąć tajemnicę tego lokalnego smakołyku, wytwarzanego od najdawniejszych czasów. Po zakupie tradycyjnych pierników zwiedzaliśmy wnętrze Ratusza, a także widzieliśmy dom Mikołaja Kopernika i sprawdzaliśmy, czy można stanąć obok Krzywej Wieży. Poznaliśmy także histowie związane z  toruńskimi pomnikami pieska i osiołka.

Po trudach podrózy i zwiedzania dojechaliśmy do Mikoszewa, gdzie czekała na nas pyszna obiadokolacja.

Kolejny dzień nie rozpieszczał nas dobrą pogodą, dlatego w deszczu i chłodzie zwiedzaliśmy jedno z najpiękniejszych miast – Gdańsk. Od nabrzeża Motławy – Żurawia i staku Sołdek przeszliśmy w stronę historycznego centrum Gdańska (Droga Królewska, Długi Targ, Neptun).  Na moment schroniliśmy się przed chłodem w Bazylice Mariackiej, zwanej często „Koroną Gdańska”, która jest największą w Europie świątynią wybudowaną z cegły. Potężne jej mury i wieże wznoszą się wysoko nad panoramą miasta oraz nad rozległą okolicą. Świątynię budowano etapami przez 159 lat. Kolejny etap podroży przebiegał wokół dramatycznych wydarzeń wolnego miasta Gdańska – Poczty Gdańskiej, by finał tej historii zakończyć na półwyspie Westerplatte. Rejs po kanale portu wewnętrznego i stoczni Gdańskiej  zakończyliśmy na Westerplatte, po czym nastąpił rejs powrotny do Gdańska. Stocznia Gdańska, Plac Trzech Krzyży, sala BHP – to kolejny aspekt wędrówek po Gdańsku w celu odnajdywania historii. Sala BHP to zabytkowy budynek na terenie Stoczni Gdańskiej, miejsca podpisania porozumień sierpniowych w 1980 roku. Zwiedzanie Gdańska zakończyliśmy podziwianiem panoramy miasta z dachu Europejskiego Centrum Solidarności.

Ostatni dzień wycieczki spędziliśmy w Malborku, gdzie przebywaliśmy  na terenie kompleksu zamkowego wpisanego na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, czyli Zamku Krzyżackiego. Obiet ten jest jednym z najznakomitszych przykładów architektury obronno-rezydencyjnej w Europie Środkowej. Dopełniają go piękne wystawy poświęcone bursztynowi, broni, strojom czy wyposażeniom wnętrz.

Wycieczka przebiegała w miłej atmosferze. Po trudach sztuki podrózowania miały miejsce przyjemne momenty integracji międzyklasowej. Dziękujemy za wspólny wyjazd pani Patrycji Mikołajec oraz panu Łukaszowi Nowakowi, który dbał o nas podczas wyjazdu.

Xymena Borowiak i Marcin Macura

W Toruniu

W Gdańsku

W Malborku

Kontakt

Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich im. Władysława Reymonta w Wiśle
43-460 Wisła, ul. Władysława Reymonta 2

Platforma Usług Administracji Publicznej: Identyfikator: zsghwisla
Użytkownicy portalu ePUAP mogą przesyłać korespondencję, korzystając ze wzoru "Pismo ogólne do podmiotu publicznego".
Skrytka_ESP /zsghwisla/SkrytkaESP

Przejdź do dziennika
Przejdź do Facebooka Przejdź do Instagrama Przejdź do MS Teams Przejdź do platformy Moodle Przejdź do platformy YouTube