Jesteś w:
Biblioteka
Główna
Aktualności
Galeria
Kontakt

Nowości wydawnicze - 2011


Barańczak Stanisław, Fioletowa krowa. Antologia angielskiej i amerykańskiej poezji niepoważnej, Kraków 2007. "Początki humoru wierszowanego na terenach dzisiejszej Anglii i Ameryki Północnej giną w pomroce wieków. Tam je też na wszelki wypadek pozostawimy" - pisze we wstępie do Antologii Stanisław Barańczak i zaprasza czytelnika na wędrówkę przez dzieje poezji niepoważnej. Im dalej, tym zabawniej. Wypowiedzenie tego, jak wiele niebywałej radości dostarczają limeryczne, biograficzne (będące tzw. "biografiołami"), sceniczne, niesceniczne, obsceniczne i inne wiersze-żarty tego tomu - przekraczają możliwości małej notki...


Coben Harlan, Krótka piłka, Warszawa 2008.
Od kuli ginie była gwiazdka tenisa, Valerie. Przed śmiercią bezskutecznie usiłowała umówić się z Myronem Bolitarem. Głównym podejrzanym jest klient Myrona, utalentowany czarnoskóry tenisista. Prowadząc prywatne dochodzenie, Myron wpada na ślad zabójstwa popełnionego sześć lat wcześniej. Jego ofiarą padł ówczesny narzeczony.
Frey Jana, Wszystko jest możliwe, Łódź 2003.
Każdego dnia Nora na nowo rozpoczyna swoją walkę. Tęskni za tym, żeby, jak wiele innych dziewczyn w jej wieku, bawić się, kochać i snuć plany na przyszłość. Ale Nora boi się. Coraz częstsze ataki chorobliwego lęku sprawiają, że dziewczyna poddaje się rozpaczy. W chwili, kiedy wydaje się, że wszystko już stracone, że jest już za późno na ratunek, dziewczyna znajduje wyjście ze swojej sytuacji i schronienie przed zewnętrznym światem…


Hofmann Corinne, Biała Masajka, Warszawa 2006
Planowała wprawdzie tylko dwutygodniowy urlop, ale po przybyciu do Mombasy, Szwajcarka, Corinne Hofmann, poznała mężczyznę swojego życia - wojownika masajskiego. Została na Czarnym Lądzie ponad cztery lata, decydując się zamieszkać wraz z jego szczepem w kenijskim buszu. Musiała pokonać wiele biurokratycznych barier, zanim zdecydowała się go poślubić."Jest to relacja z czterech lat, które spędziłam w buszu. Kierowana wielką miłością, wyszłam za mąż za Lketingę, Masaja z Kenii. Tam doświadczyłam nieba i piekła..." - pisze autorka.King Stephen, Desperacja, Warszawa 2010.
Stephen King jest mistrzem w tworzeniu makabry, porywa się na to, o czym inni twórcy grozy zapewne nawet nie mają odwagi pomyśleć. Jest słownym żonglerem, bawi się wyrazami, nadaje im sens (a czasem go pozbawia), straszy, śmieszy, zadziwia. Swoje niesamowite pomysły z lekkością godną podziwu potrafi przelać na papier. W Desperacji autor przeszedł sam siebie.Larsson Stieg, Dziewczyna, która igrała z ogniem, Warszawa 2009.
Maj 2009 - w drugiej, po,,Mężczyznach, którzy nienawidzą kobiet", części trylogii Millennium główną bohaterką jest Lisbeth Salander. Seria dramatycznych wypadków wywołuje u Lisbeth wspomnienia mrocznej przeszłości, z którą raz na zawsze postanawia się rozprawić. Dwoje dziennikarzy, Dag i Mia, docierają do...
Ligocka Roma, Dziewczynka w czerwonym płaszczyku, Kraków 2010
Roma Ligocka napisała swą autobiografię po obejrzeniu filmu "Lista Schindlera", kiedy to w postaci dziewczynki w czerwonym płaszczyku odkryła samą siebie. Postanowiła powrócić do przeszłości i ponownie przeżyć to wszystko, o czym tak bardzo starała się zapomnieć: dzieciństwo spędzone w getcie, strach, upokorzenie, śmierć bliskich. Swe wspomnienia przedstawiła z perspektywy małej dziewczynki - to właśnie nadaje jej opowieści niecodzienny, świeży i wzruszający ton.Meyer Stephenie,Zaćmienie, Wrocław 2009.
Listopad 2009 - Kiedy media zaczynają donosić o serii tajemniczych morderstw w Seattle, a do lasów wokół Forks powraca żądna zemsty wampirzyca, Bella uświadamia sobie, że znowu grozi jej śmiertelne niebezpieczeństwo. W dodatku, wiedząc, że jej decyzja może doprowadzić do odnowienia odwiecznego konfliktu...
Papuzińska Magda, Wszystko jest możliwe, Łódź 2003.
Autorka porusza niesłychanie trudny problem: bohaterem czyni nastoletniego chłopca całkowicie sparaliżowanego, skazaną na śmierć "żyjącą i czującą roślinę" i ukazuje świat widziany jego oczami. Przez prawie wszystkich chłopiec traktowany jest jak niepotrzebny przedmiot.
Pilch Jerzy, Bezpowrotnie utracona leworęczność, Kraków 1998.
Twórczość Jerzego Pilcha nie wymaga specjalnej rekomendacji. W swojej książce Pilch rejestruje różnorodność życia społeczno-obyczajowego współczesnej Polski, łącząc swe obserwacje z nostalgiczno-ironicznymi wspomnieniami z okresu dzieciństwa i młodości. Oryginalność obserwacji, humor i sarkazm, błyskotliwe paradoksy i groteska to dodatkowe atuty autobiograficznej prozy Pilcha.Prattchett Terry, Pomniejsze bóstwa, Warszawa 1992
Na świecie istnieją miliardy bóstw. Roją się gęsto jak ławica śledzi. Większość z nich jest zbyt mała, by je zauważyć, dlatego nigdy nikt ich nie czci, w każdym razie nikt większy od bakterii, które się nie modlą i nie mają wielkich wymagań w zakresie cudów. To są właśnie pomniejsze bóstwa - duchy miejsc, gdzie krzyżują się ścieżki mrówek, bogowie mikroklimatów pomiędzy korzeniami traw. I większość z nich taka już pozostaje…Biała Alina, Literatura i architektura, Warszawa, Bielsko - Biała 2010.
Publikacja zawiera: - reprodukcje dzieł architektonicznych, - objaśnienia historyków sztuki, - dzieła literackie, - impresje autorskie, - informacje o architektach i pisarzach.


Drewniak Franciszek, Wisła. Trasy spacerowe, Ustroń [2010]
Drewniak Franciszek, Wisła. Trasy spacerowe, Ustroń [2010] Przewodnik może służyć nie tylko przyjezdnym, ale i samym mieszkańcom. Spacer z taką informacją w ręku poszerzy wiedzę nawet tych, którzy sądzą, że ich miejscowość nie ma przed nimi tajemnic.
Żerański Marcin, Ewangelicy w Wiśle, Cieszyn 2010
Przewodnik "Ewangelicy w Wiśle" autorstwa Marcina Żerańskiego służyć może nie tylko turystom. Zawiera zwięzłe informacje na temat miasta u stóp Baraniej Góry, kalendarium historyczne oraz opisy zabytków i atrakcji Wisły. Zasadnicza część publikacji poświęcona jest społeczności luterańskiej. Czytelnik znajdzie tu informacje na temat dawnych i współczesnych kościołów, cmentarzy oraz innych miejsc związanych z działalnością ewangelików.