Szlakiem Młodej Polski - wycieczka przedmiotowa klas piątych
Maturzyści ZSGH wraz z opiekunami: p.Xymeną Borowiak, p.Pauliną Damek-Ryszką oraz p.Lidią Mrozik udali się na dwudniową wycieczkę do Krakowa śladami modernizmu. Zgłębianie wiedzy o epoce rozpoczęli w Bronowicach - dworku rodziny Rydlów, w którym uczniowie mogli zweryfikować swoje wyobrażenia o życiu pierwowzorów postaci z "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego oraz poczuć niezwykłą atmosferę tego miejsca. Chwilę wytchnienia dał uczestnikom poczęstunek w kawiarni Jama Michalika oraz niesamowite historie o życiu krakowskiej bohemy opowiadane przez panie przewodniczki. Przed przerwą "dla ciała" - grupa udała się, "na ucztę dla ducha", czyli wystawę XIX-wiecznego polskiego malarstwa i rzeźby do MNK Sukiennice. Matejko, Chełmoński, Malczewski, Gierymski, Siemiradzki - wzbudzili zachwyt młodzieży. Największą atrakcją tego dnia, okazało się zwiedzanie Teatru im. Juliusza Słowackiego, tym bardziej, że uczniowie mogli z bliska przyjrzeć się przygotowaniom do wieczornego spektaklu "Wesele" w reż. Mai Kleczewskiej i poznać niektóre tajniki scenograficzne. Pełen podziw wzbudziły trzy nietuzinkowe kurtyny teatralne oraz garderoba aktora i dyrektora teatru Ludwika Solskiego. Zwieńczeniem wieczoru był spektakl "Wielki Gatsby" w reż. Jakuba Roszkowskiego na scenie MOS Teatru im. Juliusza Słowackiego.
Drugi dzień maturzyści rozpoczęli od spaceru do Kościoła na Skałce, odwiedzili również Krypty Zasłużonych, w tym Stanisława Wyspiańskiego oraz Czesława Miłosza. Następnie bulwarami wiślanymi udali się do Kościoła św. Franciszka z Asyżu z pięknymi witrażami, wykonanymi według projektu Stanisława Wyspiańskiego oraz polichromiami jego autorstwa. W Kaplicy Męki Pańskiej uczniowie mogli zobaczyć czternaście obrazów, ukazujących drogę krzyżową, namalowanych przez Józefa Mehoffera - a wreszcie, udając się na ul. Krupniczą - zobaczyć wnętrze domu z przełomu XIX i XX wieku tego modernistycznego malarza.
Z pewnością tak zaprojektowana wyprawa przyczyniła się do utrwalenia wiedzy o epoce modernizmu oraz zapadła w pamięć tegorocznych maturzystów.