Światowy Dzień Turystyki w ZSGH-relacja z obchodów
W szkole, która kształci nie tylko przyszłych techników organizacji turystyki, ale także w innych zawodach, w dużej mierze od turystyki zależnych, nie mogliśmy nie świętować Światowego Dnia Turystyki, który przypada 27 września.
Najpierw mieliśmy przyjemność wysłuchać wykładu pana Jana Korsaka - bezsprzecznie autorytetu w turystyce, wieloletniego przewodniczącego Polskiej Organizacji Turystycznej, a przede wszystkim pasjonata podróży i niewątpliwego praktyka tej dynamicznie rozwijającej się branży. Nasz gość podsumował bieżącą sytuację w turystyce i omówił aktualne aspekty gospodarczo-polityczne, przypominając, że klient zamawiający wakacje, kupuje przede wszystkim obietnicę, którą nam - zawodowcom-pozostaje spełnić.
Następnie oddaliśmy głos panu Tadeuszowi Papierzyńskiemu, osobie, która łączy wiele pasji, ale to właśnie podróże zajmują miejsce szczególne w życiu naszego gościa. Pan Tadeusz "zabrał nas" na szczyty: Ama Dablam (6812 m n.p.m.) i Awicenny (7134 m.n.p.m.).
Z zapartym tchem słuchaliśmy o trudach i pięknie tych wypraw. Co człowieka gna coraz dalej i coraz wyżej? Niewątpliwie pasja. "W górach można stracić życie, na nizinach je przegapić..."
Różna oblicza turystyki w przestrzeni szkolnej
W tym dniu uczniowie mieli okazję odwiedzić pierwsze biuro podróży, którego inicjatorem w 1841 r. był Thomas Cook. To właśnie ten człowiek zdecydowanie ułatwił podróżowanie. Biurem sprawnie zarządzały uczennice klasy 2T.
Natomiast piętro wyżej - wystrzeliliśmy w kosmos! Szczerze pozazdrościliśmy Jaredowi Isaacmanowi, który w połowie września odbył pierwszy turystyczny spacer kosmiczny, otwierając tym samym nową epokę w turystyce. I my mieliśmy namiastkę tej wyprawy - na piętrze drugim.
Rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego
Blisko 20 zdjęć walczyło o miano najciekawszego w szkolnym konkursie "Wspomnienie minionego lata". Ostatecznie 2 fotografie zostały wyrożnione: Nikoli Pytel z klasy 2H, która uwieczniła Sveti Petar na Moru (Chorwacja) oraz Mai Zięby z klasy 3T, która podzieliła się wspomnieniem ze Słowacji (Lesnicke Sedlo).
Uczniowie klasy 1T, którzy rozpoczynają swoją przygodę z turystyką, zadbali o nasze podniebienia, częstując nas łakociami. Umilili także czas klasom 3G i 2T, rozgrywając pomiędzy nimi "Turystyczną Familiadę". Emocje sięgały zenitu, ba, były tak ogromne, że z wrażenia nikt nie zrobił fotki. Ale echo tej rywalizacji było słyszalne jeszcze długo na II piętrze!
Szczególne podziękowania dla współpracujących z nami instytucji:
- Sanatorium Równica w Ustroniu - American Heart of Poland,
- Biura Turystycznego Watra,
- Biura Mea Travel,
- oraz Wyższej Szkoły Turystyki i Ekologii w Suchej Beskidzkiej
Wioleta Szarzec