kontrast
czcionka
43-460 Wisła, ul. Władysława Reymonta 2

Stolica jest nasza! Relacja z wycieczki

3-dniowa wycieczka klas I do Warszawy

W dniach 22-24 maja 2023 roku uczniowie klasy 1T i 1E brali udział w wycieczce do Warszawy.

Dzień I

W pierwszym dniu odwiedziliśmy Muzeum Historii Żydów Polskich „Polin”, które jest nowoczesną instytucją kultury – muzeum historycznym ukazującym 1000 lat dziejów polskich Żydów.

Tego samego dnia udaliśmy się do parku rozrywki TepFaktor – labiryntu wyzwań, gdzie w kilkuosobowych grupach uczniowie mieli okazję sprostać wyjątkowym wyzwaniom. Zainstalowane w każdym pokoju ruchome i elektronicznie sterowane przeszkody sprawdziły ich siłę fizyczną, logiczne myślenie, cierpliwość i zręczność manualną. Po ogromny wysiłku uczniowie odpoczywali w Blue City – centrum handlowo-rozrywkowym.

Dzień II

W drugim dniu po śniadaniu udaliśmy się na malowniczy spacer na Starówkę. Podziwialiśmy Plac Zamkowy i słynną Kolumnę Zygmunta. Po drodze zobaczyliśmy m.in. Pomnik Mikołaja Kopernika, Kościół Świętego Krzyża, kampus główny Uniwersytetu Warszawskiego, Pałac Prezydencki czy Pomnik Mickiewicza.

Kolejną atrakcją było Centrum Nauki Kopernik. Należy ono do najnowocześniejszych tego typu instytucji w Europie. Można tu przeprowadzać eksperymenty, dzięki którym skomplikowane zjawiska zachodzące w przyrodzie stają się bardziej zrozumiałe. Niewątpliwą atrakcją jest Elektrybałt (maszyna układająca i mówiąca wiersze, jej pierwowzorem była postać literacka z „Cyberiady” Stanisława Lema), ogniste tornado, symulator trzęsienia ziemi, latający dywan. Centrum jest najlepszym dowodem na to, że nauka może być emocjonująca i wciągająca.

Po obiedzie udaliśmy się na „Niewidzialną Wystawę” – wyjątkową interaktywną podróż w „niewidzialny świat”, gdzie mogliśmy spróbować, jak to jest radzić sobie za pomocą dotyku, dźwięków i zapachów. Wystawa chce zbliżyć do siebie świat widzących
i niewidomych, i przez pozytywne przeżycia nauczyć nas, jak możemy się lepiej zrozumieć.

Następnie udaliśmy się do Pałacu Kultury i Nauki, który jest najwyższym budynkiem w Polsce. Wszyscy zachwycaliśmy się widokiem z tarasu widokowego na 30 piętrze.

Dodatkową atrakcję dla uczniów była wizyta w najsłynniejszej galerii handlowej w Polsce – „Złotych Tarasach”.

Drugiego dnia wieczorem odwiedziliśmy Zespół Pałacowo-Ogrodowy w Łazienkach – najpiękniejszy układ przestrzenny Warszawy
i jeden z najpiękniejszych w Europie, zachwycający na równi zielenią jak i architekturą. Na terenie Łazienek zobaczyliśmy oranżerie, amfiteatr, teatr dworski, Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa oraz liczne wolnostojące rzeźby.

Dzień III

Ostatniego dnia braliśmy udział w niezwykłej lekcji na lotnisku Okęcie – „No to lecę”. Podczas tych zajęć uczniowie odwiedzili strefę land-side, dowiedzieli się jak wygląda procedura odprawy i kontroli pasażera na lotnisku, wysłuchali eksperta, który podzielił się z nimi wskazówkami, jak przygotować się do lotu. Mieli też możliwość obserwowania startujących oraz lądujących samolotów na tarasie widokowym oraz wzięcia udziału w grze dotyczącej ruchu lotniczego.

Ostatnim punktem programu była Giełda Papierów Wartościowych, gdzie uczniowie zapoznali się z historią i funkcjonowaniem giełdy. Ponadto zobaczyli Salę Notowań z charakterystycznym dzwonem, zapoznali się z symboliką architektury i wystroju budynku oraz symboliką byka i niedźwiedzia. Dowiedzieli się, jak zostać inwestorem oraz jak zmniejszyć ryzyko podczas wejścia na rynek giełdowy. Niestety część naszych przyszłych młodych inwestorów podczas oglądania filmu związanego z funkcjonowaniem giełdy zasnęła w wygodnych fotelach. Miejmy nadzieję, że ze zmęczenia po trzech bardzo intensywnych dniach a nie braku zainteresowania prezentowaną tematyką bo nie najlepiej wróżyłoby to naszym osobistym i narodowym finansom.?

W czasie wycieczki wypróbowaliśmy różne aplikacje turystyczne, udało nam się pojechać metrem, tramwajem, autobusem, Kolejami Śląskimi i Intercity.

Wycieczka była bardzo udana. Uczniowie zobaczyli wiele interesujących miejsc. Panowała miła atmosfera. Dowodem jest spora ilość pamiątkowych zdjęć. Pomimo zmęczenia oraz oszołomienia natłokiem wrażeń wszyscy wrócili cali i zdrowi.

Klasa ekonomiczna dziękuje klasie turystycznej za organizację wycieczki, a sama z przyjemnością rozliczy kolejny wyjazd.

Agata Gołąb
Danuta Wantulok
Ewa Stanna

Kontakt

Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich im. Władysława Reymonta w Wiśle
43-460 Wisła, ul. Władysława Reymonta 2

Platforma Usług Administracji Publicznej: Identyfikator: zsghwisla
Użytkownicy portalu ePUAP mogą przesyłać korespondencję, korzystając ze wzoru "Pismo ogólne do podmiotu publicznego".
Skrytka_ESP /zsghwisla/SkrytkaESP

Przejdź do dziennika
Przejdź do Facebooka Przejdź do Instagrama Przejdź do MS Teams Przejdź do platformy Moodle Przejdź do platformy YouTube