kontrast
czcionka
43-460 Wisła, ul. Władysława Reymonta 2

Nietuzinkowy Julian Ochorowicz w odsłonie dr Renaty Czyż w ZSGH

26 września 2023 roku w ZSGH miało miejsce spotkanie z dr Renatą Czyż, która w wykładzie „W gościnie u Juliana Ochorowicza. Literaci w Wiśle na przełomie XIX i XX wieku” przedstawiła młodzieży efekt swoich zainteresowań badawczych podsumowanych w ramach projektu Edukacja dla Społeczeństwa.

Prelegentka podczas godzinnego wykładu, bogato ilustrowanego archiwalnymi materiałami, przybliżyła uczniom klas trzecich, czwartych i piątych Technikum – postać Juliana Ochorowicza. Ten nietuzinkowy polski psycholog, filozof, wynalazca, poeta, publicysta, fotografik
i teoretyk pozytywizmu uchodzi za najwybitniejszą postać świata naukowego przełomu XIX i XX wieku.

Dla nas jest także tym, który przyczynił się do rozwoju Wisły jako miejscowości wypoczynkowej. To za jego sprawą do Wisły przyjechali m.in. Bolesław Prus, Władysław Reymont, a nawet Maria Konopnicka. Mariaż z pisarzami przyczynił się do wzajemnych inspiracji – Ochorowicz wpłynął na kształt „Faraona” czy „Chłopów”, z kolei Prus – kolega ze szkolnej ławy Ochorowicza – uczynił go pierwowzorem Ochockiego z „Lalki”. Julian Ochorowicz nie ograniczał się tylko do tego, że zapraszał znamienitych gości do Wisły, ale także, według własnych projektów, budował dla nich wille, które mogli zakupić.

To Julian Ochorowicz - wraz z ks. bp. Bursche, Bogumiłem Hoffem, współtworzył Towarzystwo Miłośników Wisły oraz przyczynił się do stworzenia pierwszej polskiej organizacji turystycznej na Śląsku Cieszyńskim – Polskiego Towarzystwa Turystycznego „Beskid” z siedzibą w Cieszynie.

Ochorowicz – wynalazca opracował teoretyczne zagadnienie telewizji, kilkakrotnie prezentował ulepszone wersje telefonu,a także podejmował szereg interesujących badań, głównie technicznych (wynalazki mikrofonów, aparatów do przenoszenia na odległość dźwięku i światła itp.), dlatego uchodzi za prekursora radia i telewizji.

Wykład pani dr Renaty Czyż wprowadził młodzież naszej szkoły do przyjrzenia się postaci Juliana Ochorowicza w kontekście jego szerokiego oddziaływania na różne obszary życia przełomów wieków. Badaczka w ciekawy sposób dookreśliła zawiłości interpersonalnych relacji między uczonymi, pisarzami, filozofami i etnografami. W rezultacie powstał barwny portret wybitnej postaci – Ochorowicza, którego można nazwać Leonardem da Vinci przełomu XIX i XX wieku.

Xymena Borowiak

Kontakt

Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich im. Władysława Reymonta w Wiśle
43-460 Wisła, ul. Władysława Reymonta 2

Platforma Usług Administracji Publicznej: Identyfikator: zsghwisla
Użytkownicy portalu ePUAP mogą przesyłać korespondencję, korzystając ze wzoru "Pismo ogólne do podmiotu publicznego".
Skrytka_ESP /zsghwisla/SkrytkaESP

Przejdź do dziennika
Przejdź do Facebooka Przejdź do Instagrama Przejdź do MS Teams Przejdź do platformy Moodle Przejdź do platformy YouTube