M&M – Mickiewicz i Miłosz projekt polonistyczny uczniów ZSGH
Adam Mickiewicz i Czesław Miłosz to poeci, którzy inspirowali nas, abyśmy frunęli ku pięknu poezji. Obaj kreatorzy słowa związani byli także z Wilnem, a więc miejscem, gdzie mieliśmy się udać w grudniu 2024 roku. A zatem 2024 rok – w 20. rocznicę śmierci Noblisty oraz 169 rocznicę śmierci romantycznego wieszcza – stał się pretekstem do intersemiotycznego ożywienia ich twórczości.
W czasie panoszącej się sztucznej inteligencji niezwykle cenne są te chwile namysłu nad słowem poetyckim, z których rodzą się manualne i multimedialne projekty – wykonane przez człowieka. Uczniowie zostali więc zaproszeni do stworzenia witrażu lub teledysku na podstawie wybranego przez siebie utworu Adama Mickiewicza lub Czesława Miłosza, a jak się później okazało, także innych artefaktów inspirowanych liryką. Otrzymaliśmy bardzo dużo prac, ujawniających wrażliwość młodych ludzi na sens literatury. Z mozaiki ludzkiego wysiłku, wykroiłyśmy szereg dzieł, które można było podziwiać na wystawie w bibliotece szkolnej. Ku naszej radości także młodzi ludzie z dużą uważnością śledzili prace swoich koleżanek i kolegów w otoczeniu tekstów Mickiewicza i Miłosza, by w tak nietuzinkowy sposób wystawę ich prac połączyć z wystawą książek. Osobną kategorię stanowiły teledyski, autorstwa uczniów ZSGH, które wyemitowaliśmy w dniu podsumowania projektu.
Miłosza i Mickiewicza łączy Wilno. Kwadrans Wileński to efekt zaprezentowania – przez polonistki - wycinka życia oraz twórczości poetów. Warstwę anegdotyczną dookreślały książki o twórcach – „Trochę Wilna z Mickiewiczem w tle” Alicji Dzisiewicz, „Mickiewicz” Jacka Łukasika, „Miłosz. Biografia” Andrzeja Franaszka, „Piesek przydrożny” Czesława Miłosza, czy wreszcie film, w którym Noblista pokazuje Wilno, konfrontując się z duchem Mickiewicza.
Inną formą ukazującą poezję Czesława Miłosza stanowiło przypomnienie uczniom płyty Mozila „Czesław śpiewa Miłosza”. Warto wspomnieć, że nie tylko aranżacje muzyczne zasługują na uwagę odbiorcy, ale także wydanie płyty z wydrukowanymi wierszami i ilustracjami do nich.
Projekt polonistyczny rozpoczął się od wyjazdu klas trzecich do kina na film biograficzny „Niepewność. Zakochany Mickiewicz” w reżyserii Waldemara Szareka, a zakończy się wyjazdem kilkunastu uczniów do Wilna – „Szlakiem polskiego romantyzmu”.
Uczniowskie interpretacje wypełniły szkolną przestrzeń
Wileński kwadrans – spotkanie z Wilnem Mickiewicza i Miłosza
Miłosz muzycznie
Mickiewicz & Miłosz w krótkich formach multimedialnych
Uczniowie ZSGH prezentują:
- Utwór "Dobranoc" (A.Mickiewicz) w interpretacji Estery Rabin
- Utwór "Do mojej natury" (Cz.Miłosz) animowany przez Zosię Glet
- Utwór "Obłoki" (Cz.Miłosz) w kolażu Tatiany Nowackiej
- Utwór "Przyjaciele" (A.Mickiewicz) wykonany przez Marię Procner, Karolinę Wandzel oraz Ninę Benisz
"Lilije" (A.Mickiewicz) w filmowym ujęciu uczennic z klasy 2T.
Koncept: Martyna Sikora