kontrast
czcionka
43-460 Wisła, ul. Władysława Reymonta 2

Kultura na wyciągnięcie ręki – uczniowie w świecie sztuki w Bielsku-Białej

26 września 2024 roku w sprzyjających okolicznościach jesiennej aury uczniowie klas trzecich pod opieką nauczycieli wyjechali do Bielska, by móc delektować się kulturą.
Najpierw młodzież uczestniczyła w pokazie filmu „Niepewność. Zakochany Mickiewicz” w reż. Waldemara Szarka, konfrontując swoje wyobrażenia o autorze „Ballad i romansów” z jego filmową kreacją. Niewątpliwie udało się odtworzyć w kadrach filmu klimat pejzaży ballad Mickiewicza na tle biograficznego i historycznego wątku.

Następnie młodzi ludzie spotkali się z dziełami Dariusza Fodczuka oraz Edyty Hul w Bielskiej Galerii BWA, a – co szczególnie cenne – zostali oprowadzeni po wystawach przez znawców tematu, by tak zainspirowani komentarzem, mogli zrozumieć współczesną sztukę.

„Czy marzenia o sprawności, sile i tężyźnie fizycznej, wciąż traktuje się jako przepustkę do lepszego świata? Wystawa Dariusza Fodczuka pt. „Duch Walki” jest próbą odpowiedzenia na te pytania.
Wystawa obiektów rzeźbiarskich Dariusza Fodczuka […] tematycznie związana jest ze sportem: boksem, pływaniem i szachami. Nawiązując – poprzez przywołane dyscypliny sportu – do wątków autobiograficznych z życia swojego ojca, życia własnego i swojego syna, artysta analizuje strategie przetrwania, rywalizacji, walki, ale też osobistej dyscypliny, samorealizacji czy uznania. […] Bezpośrednią inspiracją dla artysty do stworzenia prac na wystawę „Duch Walki”, stały się dwie postacie: Trauda (Gertruda) Dawidowicz – mistrzyni Polski w pływaniu z 1936 roku, bielszczanka z sekcji pływackiej Bielsko-Bialskiego Żydowskiego Towarzystwa Gimnastyczno-Sportowego „Makabi” oraz trenujący w młodości boks ojciec artysty – Mieczysław Fodczuk” – czytamy w komentarzu do wystawy na stronie Galerii BWA.

Edyta Hul to laureatka Grand Prix 46. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2023. Ekspozycji obrazów Edyty Hul skomponowanych w wystawę „Coś jest w wodzie” dopełnia instalacja dźwiękową, zaprojektowaną i wykonaną przez Agatę Polak.

„Coś, czego nie znamy i czego się boimy, znajduje się pod powierzchnią. […] Tytuł wystawy nawiązuje do zagrożenia związanego z wyobrażeniem dna wody. Charakterystyczna dla Edyty Hul jest praca z dużym formatem płótna, który umożliwia tworzenie wielowarstwowych sfer – pisze Paulina Darłak. Efekt wizualny osiągany jest przez zastosowanie gęstych emalii przemysłowych, rozlewających się po napiętym płótnie. Percepcja obrazu wymaga wyjścia poza nawyk poszukiwania form rozpoznanych, z oddali obserwujemy tylko niewyraźny zarys tego, co znajduje się pod powierzchnią. Uważne i bliskie wpatrywanie się w morfujące formy, ujawnia zmysłowość kolejnych warstw obrazu. Artystka odrzuca mimetyzm, starając się coś ukryć i zatrzeć znaczenie. Poprzez unikanie dosłowności, obrazy kuszą wewnętrzną i zewnętrzną materią. Proces twórczy jest dla Edyty Hul rytualnym transem, odurzeniem i próbą wyjścia poza ograniczenia ciała.” ( ze strony Galerii BWA).

Z pewnością wyjazd do Bielska-Białej był dla wszystkich uczestników możliwością namysłu nad aktualnymi środkami artystycznego wyrazu w różnych dziedzinach sztuk.

Kontakt

Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich im. Władysława Reymonta w Wiśle
43-460 Wisła, ul. Władysława Reymonta 2

Platforma Usług Administracji Publicznej: Identyfikator: zsghwisla
Użytkownicy portalu ePUAP mogą przesyłać korespondencję, korzystając ze wzoru "Pismo ogólne do podmiotu publicznego".
Skrytka_ESP /zsghwisla/SkrytkaESP

Przejdź do dziennika
Przejdź do Facebooka Przejdź do Instagrama Przejdź do MS Teams Przejdź do platformy Moodle Przejdź do platformy YouTube