kontrast
czcionka
43-460 Wisła, ul. Władysława Reymonta 2

Klasy 2T i 2E w podróży - Wiedeń i Morawski Kras

W dniach 13-15 maja 2024 roku uczniowie naszej szkoły brali udział w wycieczce do Austrii (Wiedeń) i Czech (Morawski Kras).


Wiedeń to miasto, które może zachwycić każdego. Dla wielu odwiedzających to miasto luksusu z imponującą ofertą kulturalną i licznymi atrakcjami turystycznymi. W pierwszym dniu naszej wycieczki udało się zobaczyć m.in.:
- Plac Marii Teresy,
- Parlament i Ratusz Miejski,
- Park i Zamek Hofburg,
- Pomnik Mozarta i słynną Operę Wiedeńską,
- stajnie koni lipiańskich.

Niesamowite wrażenie wywarła na nas wizyta w Muzeum Historii Naturalnej. To była prawdziwa podróż w czasie – począwszy od owadów, poprzez kamienie szlachetne i minerały, skończywszy na pterozaurach i homo sapiens. Ogromna kolekcja wyeksponowana w przepięknych wnętrzach szczerze nas zachwyciła.

W kolejnym dniu odwiedziliśmy Wzgórze Kahlenberg w Lesie Wiedeńskim z piękną panoramą Wiednia i kościołem z kaplicą Jana III Sobieskiego, będącą pamiątką Odsieczy Wiedeńskiej.
Podziwialiśmy pałac Schönbrunn - dawną rezydencję letnią rodziny cesarskiej, która uważana jest za jeden z najpiękniejszych budynków w stylu barokowym w Europie. Spacerowaliśmy również po przepięknych przypałacowych ogrodach.
Następnie odwiedziliśmy Muzeum Techniki – odbywając tym samym niesamowitą podróż w czasie po historii techniki. Przemierzając jego korytarze przenieśliśmy się w fascynującą podróż przez historię ludzkiego geniuszu i rozwoju technologicznego. W sercu wystawy znajduje się imponująca kolekcja maszyn i urządzeń reprezentujących różne epoki i dziedziny nauki.

Mieliśmy również okazję zobaczyć dom Hundertwassera, który był architektem, malarzem i aktywistą ekologicznym. Stworzył w centrum Wiednia rajską wyspę, gdzie natura stała się pełnoprawnym sąsiadem człowieka. Koncepcją twórcy jest nawiązanie dialogu z przyrodą jako równoważnym partnerem człowieka – na tarasach, balkonach i w innych niespodziewanych miejscach rośnie wiele roślin. To czyni z budynku zieloną oazę w środku miasta.

Ostatnim punktem programu w tym dniu był Prater – tradycyjne i klimatyczne wesołe miasteczko. Główną atrakcją jest tam Riesenrad – diabelski młyn, który został wzniesiony w 1897 roku. To jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc Wiednia i zastrzyk adrenaliny dla śmiałków. Z wysokości prawie 65 metrów rozciąga się zapierający dech w piersiach widok na miasto.

Atrakcją trzeciego dnia była podziemna wędrówka po jaskiniach Morawskiego Krasu, w Czechach. Tam uczniowie mogli podziwiać zapierające dech w piersiach podziemne pomniki przyrody – stalaktyty, stalagmity i stalagnaty oraz najgłębszą przepaść w Europie Środkowej – Przepaść Macochy o 138 m głębokości. Punktem kulminacyjnym było przepłynięcie łódką po podziemnych korytarzach rzeki Punkvy.
Ostatnim przystankiem przed powrotem do Wisły był Ołomuniec – przepiękne, klimatyczne z bogatą historią i nieprzeciętną architekturą miasto na Morawach. Sercem miasta jest Górny Rynek, zdominowany przez Kolumnę Trójcy Przenajświętszej, zabytek UNESCO, oraz gotycko-renesansowy ratusz z zegarem astronomicznym, z którego wieży można podziwiać Ołomuniec w całej jego krasie.


Wycieczka była bardzo udana. Uczniowie byli zachwyceni zabytkami Wiednia i niesamowitymi dziełami natury w Morawskim Krasie. Panowała miła atmosfera. Dowodem jest spora ilość pamiątkowych zdjęć. Po trudach sztuki podróżowania miały miejsce przyjemne momenty integracji międzyklasowej. Pomimo zmęczenia oraz oszołomienia natłokiem wrażeń wszyscy wrócili cali i zdrowi.
Agata Gołąb i Danuta Wantulok

Kontakt

Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich im. Władysława Reymonta w Wiśle
43-460 Wisła, ul. Władysława Reymonta 2

Platforma Usług Administracji Publicznej: Identyfikator: zsghwisla
Użytkownicy portalu ePUAP mogą przesyłać korespondencję, korzystając ze wzoru "Pismo ogólne do podmiotu publicznego".
Skrytka_ESP /zsghwisla/SkrytkaESP

Przejdź do dziennika
Przejdź do Facebooka Przejdź do Instagrama Przejdź do MS Teams Przejdź do platformy Moodle Przejdź do platformy YouTube