kontrast
czcionka
43-460 Wisła, ul. Władysława Reymonta 2

Dzień Ziemniaka - tak było!

Dzień Ziemniaka powstał z inicjatywy Samorządu Szkolnego ZSGH, a nad jego przebiegiem czuwał przewodniczący szkoły Patryk Sikora. Już dzień wcześniej uczniowie klasy 2 HTP z artystyczno-merytorycznym wsparciem pani Doroty Szewczyk udekorowali wejście do szkoły. W rezultacie, kiedy 27 października weszliśmy do budynku, mogliśmy się cieszyć nowym wystrojem holu ZSGH.

28 października 2021 roku obchodziliśmy dzień ziemniaka. Dzień ziemniaka? – A dlaczego nie! Ziemniak uruchomił ogromne pokłady ludzkiej aktywności. Od rana z pracowni gastronomicznych rozchodziły się niesamowite zapachy, które, jak się później okazało, przeradzały się w wyniku obróbki w pełnowartościowe dania ziemniaczane – a raczej kulinarne dzieła sztuki.

Na lekcjach języka angielskiego oraz języka niemieckiego uczniowie oglądali prezentacje o ziemniakach oraz krótkie filmiki, na zajęciach z turystyki przemierzali kraj szlakiem kartoflanym, natomiast zajęcia wychowania fizycznego zamieniły się w konkurencje sportowe z wykorzystaniem ziemniaków właśnie.

Dzień ziemniaka obfitował także w działania o charakterze humanistycznym. Na świetlicy pojawiła się wystawa książek kucharskich oraz przepisów, gdzie królował ziemniak.

Inną perspektywę kartofli ukazał happening, który powstał z przywołania projektu „Obieranie ziemniaków” Julity Wójcik. Artystka „ […] w swej sztuce nierzadko igrała ze stereotypami tak zwanych prac kobiecych […]. Sama nazywała ją "zdarzeniem". Ubrana w fartuch siedziała na taborecie i obierała stos ziemniaków. 50 kilogramów. Towarzyszyli jej w tym widzowie, ale też dziennikarze i ekipy telewizyjne. I o to chodziło - jakby media nagle zainteresowały się typową polską kobietą w jej codziennych czynnościach”.

W podobnym rytmie happening przebiegał w holu ZSGH. Przy fortepianie zaaranżowana została Galeria Sztuki Współczesnej z wystawionymi obrazami, a przed instrumentem postawiony został taboret i wysypany worek ziemniaków. Podczas długiej przerwy na taborecie usiadła Artystka (Anna Podżorska – 4 Ha) i zaczęła obierać ziemniaki, co początkowo chłodno obserwowali uczestnicy zdarzenia. Tak zaprezentowana zwykła, codzienna czynność urosła do feministycznego protest songu. Nagle, kierując się empatią, artystce zaczęli pomagać w obieraniu ziemniaków nauczyciele i uczniowie. Kobieta nie została zatem sama przy wykonywaniu tej codziennej sytuacji, a jednocześnie prozaiczna czynność wywołała integrację obierających ziemniaki osób. Happening w ZSGH wyszedł poza ramy płciowych stereotypów, ponieważ w akcję włączyli się także mężczyźni.

Impresjonistyczno-realistyczny klimat wykopek oddał Reymont na kartach „Chłopów”, co udało się odtworzyć w żywym obrazie w murach ZSGH. Uczniowie zbudowali fragment świata przedstawionego powieści Reymonta, a następnie - dosłownie -weszli w grządki, by zbierać ziemniaki. Czynność tę uchwycili w jednym momencie i „zastygli” jak na obrazie. W rolę bohaterów powieści „Chłopi” wcielili się: Katarzyna Legierska (3HP), Natalia Kawulok (3HP) oraz Maksymilian Legierski (1E). Ich praca skupiła niemałe grono obserwatorów.

Punktem kulminacyjnym Dnia Ziemniaka były potrawy przygotowane przez uczniów klas 1 i 2 w ramach pracowni gastronomicznej Za klasyk kuchni polskiej czyli placki ziemniaczane odpowiedzialni byli Kamil Nowak, Tymoteusz Fober, Mateusz Gajownik oraz Dominik Suszka: faszerowaniem ziemniaków zajęli się nat Julia Kurek, Anita Łacek, Karol Raszka, Łukasz Mikler i Bartłomiej Godek, a regionalny kubuś to dzieło Michała Legierskiego i Gracjana Dobosza. Natomiasr rożki białostockie wykonała Klaudia Szalbot z Martyną Oczkowską. Zdrowe chipsy ziemniaczane zaproponował  Krzysztof Gorzołka a zakręconą frytkę wyczarowały Katarzyna Habarta i Patrycja Chrapek: Estera Bujok wraz z Nikodemem Kąkolem usmażyli duffinki, Wiktoria Suszka z Zuzanną Dragon kotlety ziemniaczane natomiast Jonasz Pilch i Natalia Nowak  ziemniaczane kotleciki okrasili jabłkiem.Pieczonego ziemniaka z sosem zaprezentowali Jakub Jabłoński i Julia Łęcka. Pięknie podane dania z ziemniaka zostały wyeksponowane w świetlicy szkolnej, gdzie kusiły swoim wyjątkowym zapachem oraz niezwykłym wykonaniem .

Hitem dnia okazały się placki ziemniaczane – serwowane ze śmietaną albo ze skwarkami, które można było zakupić w sali 150.

Samorząd szkolny zadbał o różne atrakcje dla młodzieży. Oprócz licznych zabaw, uczniowie zorganizowali quiz ziemniaczany. Zaciętą rywalizację wygrał Mikołąj Bebek (4 G). Ciekawą koncepcją była gra w kółko i krzyżyk z wykorzystaniem marchewek i ziemniaków. Tę konkurencję wygrała Natalia Cieślar (4Ha) Odbył się także konkurs na najciekawszą rzeźbę wykrojoną z ziemniaka i tu bezkonkurencyjny okazał się Michał Legierski (1 G). Ogólną atmosferę radości podsycała muzyka, a niektórzy uczniowie zatańczyli Belgijkę.

Był to bardzo udany dzień. Wspólne działania dały wiele satysfakcji zarówno organizatorom, jak i uczestnikom. Dziękujemy Wszystkim, którzy coś dla nas przygotowali.

 

Kontakt

Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich im. Władysława Reymonta w Wiśle
43-460 Wisła, ul. Władysława Reymonta 2

Platforma Usług Administracji Publicznej: Identyfikator: zsghwisla
Użytkownicy portalu ePUAP mogą przesyłać korespondencję, korzystając ze wzoru "Pismo ogólne do podmiotu publicznego".
Skrytka_ESP /zsghwisla/SkrytkaESP

Przejdź do dziennika
Przejdź do Facebooka Przejdź do Instagrama Przejdź do MS Teams Przejdź do platformy Moodle Przejdź do platformy YouTube