kontrast
czcionka
43-460 Wisła, ul. Władysława Reymonta 2

"Chłopi" w malarskiej animacji - nowe spojrzenie na dzieło Reymonta

Uczniowie szkoły, której patronem jest Wł.Reymont, nie mogli pozwolić sobie na nieobecność w kinach w momencie, kiedy emitowany jest film na kanwie lektury tego noblisty. Dlatego 25 października uczniowie klas III,IV i V wraz z polonistami mieli okazję zobaczyć ekranizację "Chłopów" w reżyserii DK i Hugh Welchmanów. Zdumiewająca jest technika powstania filmu, czyli animacja malarska, która wprawia ręcznie malowane obrazy w ruch. Dopełnieniem pejzaży jest muzyka, o którą zadbał Łukasz L.U.C. Rostkowski. Kompozytor w ramach międzynarodowej Rebel Babel Film Orchestra stworzył słowiańską grupę muzyków folkowych, którzy połączyli brzmienie tradycyjnych instrumentów i etnicznych śpiewów z nowoczesną ich aranżacją.

Dzieło to jest polskim kandydatem do Oskara  w kategorii Najlepszy Film Zagraniczny. Film został już doceniony podczas 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, gdzie zdobył Nagrodę specjalną oraz Nagrodę Publiczności.

Czy słusznie? Już niebawem zapytamy o to na języku polskim...

 

Ważne dla nas było, żeby w rolę Jagny wcieliła się nie tylko najpiękniejsza dziewczyna w całych Lipcach, ale żeby miała jeszcze mieszankę dziewczęcej beztroski, seksapilu i zadziorności. I to jest to, co zobaczyliśmy w Kamili Urzędowskiej.
Sean Bobbitt, producent filmu
Reymont swój opis świata malował słowami, podczas gdy my malujemy film dosłownie w stylu jemu współczesnych z ruchu Młodej Polski, do którego Reymont też należał. Na dużym ekranie pojawią się interpretacje dzieł takich artystów jak Józef Chełmoński, Ferdynand Ruszczyc czy Julian Fałat.
Dorota Kobiela, reżyserka filmu

Twórcy wiele uwagi poświęcili przede wszystkim kobietom, zwłaszcza tragicznej postać Jagny. Jak podkreślają realizatorzy, unikalny mikroświat wiejskiej wspólnoty stał się pretekstem do opowiedzenia uniwersalnej i niesamowicie aktualnej historii o tragicznej miłości i życiu w małej społeczności, gdzie reguły i brutalne zasady gry wyznaczają każdemu określone miejsce w grupie, a wyjście poza ciasne ramy grozi upokorzeniem i odrzuceniem.

cyt.za https://www.wroclaw.pl/kultura/

W uzasadnieniu decyzji sześcioosobowej Komisji Oscarowej pod przewodnictwem Ewy Puszczyńskiej, czytamy:

"Film porusza ważne i wciąż aktualne tematy społeczne; opresją kobiet, ich zależność, a nawet przynależność do mężczyzny, przemoc seksualną, mobbing. To historia , która będzie zrozumiała na całym świecie, ponad granicami i podziałami politycznymi.”

Kontakt

Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich im. Władysława Reymonta w Wiśle
43-460 Wisła, ul. Władysława Reymonta 2

Platforma Usług Administracji Publicznej: Identyfikator: zsghwisla
Użytkownicy portalu ePUAP mogą przesyłać korespondencję, korzystając ze wzoru "Pismo ogólne do podmiotu publicznego".
Skrytka_ESP /zsghwisla/SkrytkaESP

Przejdź do dziennika
Przejdź do Facebooka Przejdź do Instagrama Przejdź do MS Teams Przejdź do platformy Moodle Przejdź do platformy YouTube