kontrast
czcionka
43-460 Wisła, ul. Władysława Reymonta 2

Inspirująca wizyta Janusza Rokickiego

Jeden z najbardziej utytułowanych polskich paraolimpijczyków gościł w piątek 8 kwietnia w naszej szkole. Janusz Rokicki jest trzykrotnym srebrnym medalistą Igrzysk Olimpijskich w pchnięciu kulą (Ateny 2004, Londyn 2012, Rio de Janeiro 2016), zdobywał także medale Mistrzostw Świata i Europy w tej konkurencji, a także medale Mistrzostw Europy w rzucie dyskiem. W 2015 roku po raz pierwszy został Mistrzem Świata w pchnięciu kulą, a w 2016, 2018 i 2021 wywalczył mistrzostwo Europy w tej konkurencji. Odznaczony Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi.

W wieku 18 lat został pobity, okradziony i pozostawiony na torach kolejowych w Wiśle Głębcach. Jadący pociąg przejechał po jego nogach co skutkowało koniecznością amputacji obu kończyn. Po kilku trudnych latach, Janusz Rokicki został zawodnikiem MOSIR-u w Cieszynie. Początkowo trenował pływanie, później podnoszenie ciężarów, po czym zdecydował się na lekkoatletykę.

Pan Janusz został zaproszony na lekcję otwartą aby opowiedzieć swoją historię oraz jak zaczęła się jego przygoda ze sportem. Myślę, że dla wszystkich była to lekcja pokory, siły charakteru i determinacji, aby nie poddawać się nawet, gdy życie boleśnie nas doświadcza.

Dzisiaj Janusz Rokicki jest inspiracją dla wielu ludzi, a jako założyciel Integracyjnego Klubu Sportowego w Cieszynie, wypełnia swoją misję, którą jest namawianie na sport innych niepełnosprawnych.

Dziękujemy firmie Mac Sport za opłacenie kosztów przyjazdu Mistrza.

M.Madej

Kontakt

Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich im. Władysława Reymonta w Wiśle
43-460 Wisła, ul. Władysława Reymonta 2

Platforma Usług Administracji Publicznej: Identyfikator: zsghwisla
Użytkownicy portalu ePUAP mogą przesyłać korespondencję, korzystając ze wzoru "Pismo ogólne do podmiotu publicznego".
Skrytka_ESP /zsghwisla/SkrytkaESP

Przejdź do dziennika
Przejdź do Facebooka Przejdź do Instagrama Przejdź do MS Teams Przejdź do platformy Moodle Przejdź do platformy YouTube