kontrast
czcionka
43-460 Wisła, ul. Władysława Reymonta 2

Patelniok na "Granatowych Górach" czyli relacja z Festiwalu Słowa im.Jerzego Pilcha

28 maja 2021 roku uczniowie klas trzecich Technikum uczestniczyli w Festiwalu Słowa im. Jerzego Pilcha Granatowe Góry.
Uczniowie klasy 3THa i klasy 3G udali się na wycieczkę śladami znanego wiślańskiego pisarza - Jerzego Pilcha. Opowieść o Jerzym Pilchu rozpoczęła się nietypowo, ponieważ nasz spacer „Śladami Jerzego Pilcha” został zainaugurowany na cmentarzu ewangelickim „Na Groniczku”. Odwiedziliśmy cmentarz, na którym pani Katarzyna Koczwara opowiedziała nam o Jerzym Pilchu, jego rodzinie oraz ówczesnych mieszkańcach Wisły, których postacie stale inspirowały autora „Innych rozkoszy” podczas pisania książek. W trakcie spaceru zatrzymaliśmy się przy domu pisarza, gdzie dogłębnie poznaliśmy historię rodziny Pilchów oraz mogliśmy się przekonać, że geografia występująca w jego dziełach często pokrywała się z geografią Wisły. Spacer zakończyliśmy w centrum Wisły, gdzie przewodniczka zwróciła nam uwagę na dom rodziny Czyżów, Hotel Piast, Parafię Ewangelicko-Augsburską w Wiśle i Dom Zborowy, Aptekę pod Arkadami, Kino Marzenie, Pocztę Polską oraz Dworzec Kolejowy Wisła Uzdrowisko. To miejsca zapamiętane w twórczości autora „Miasta utrapienia”, aczkolwiek  nie wszystkie obiekty odnajdziemy pod dawnymi nazwami.
Kolejnym punktem wycieczki był Dom Zdrojowy, w którym mieliśmy okazję obejrzeć wystawę portretów Jerzego Pilcha, autorstwa znakomitego fotografa Jacka Poremby.  Przyjrzeliśmy się też kilku jego znanym, choć kontrowersyjnym cytatom ;), które z okazji festiwalu napisano na chodnikach w centrum miasta.
Dzięki współpracy naszej szkoły z Wiślańskim Centrum Kultury odwiedziliśmy koleżanki i kolegów z klasy turystycznej, którzy zaangażowali się w pracę przy Festiwalu „Granatowe Góry”. Udało się nam również zobaczyć przygotowania do festiwalu, a pani Katarzyna Czyż-Kaźmierczak, dyrektor Wiślańskiego Centrum Kultury, które jest głównym organizatorem wydarzenia, przedstawiła nam ideę festiwalu: „Jerzy Pilch był mistrzem słowa, ironicznym i czułym obserwatorem rzeczywistości. Misją festiwalu jest zachować to, co najlepsze w twórczości Pilcha, a okazją ku temu jest pierwsza rocznica śmierci pisarza, która przypada 29 maja”.
Wycieczkę zakończyliśmy pod ,,Drzewem opowieści’’ w Parku Kopczyńskim. Wycieczka była nie tylko okazją do przybliżenia nam życia wybitnego pisarza, ale i faktu, że każdy z nas może być dla kogoś inspiracją do działania nawet w danym momencie, nie zdając sobie z tego sprawy. W dziełach Jerzego Pilcha został zamrożony ,,tamten świat’’ nie tylko z jego blaskami, ale i cieniami.   
Wycieczka była nie tylko czasem udziału w ważnym wydarzeniu kulturalnym, ale dała nam szansę na rozmowę i mile spędzony czas ze sobą.
Tekst: Marta Gabzdyl (kl. 3 THa). Fotorelacja: Zuzanna Szczyrba (kl. 3G).

Kontakt

Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich im. Władysława Reymonta w Wiśle
43-460 Wisła, ul. Władysława Reymonta 2

Platforma Usług Administracji Publicznej: Identyfikator: zsghwisla
Użytkownicy portalu ePUAP mogą przesyłać korespondencję, korzystając ze wzoru "Pismo ogólne do podmiotu publicznego".
Skrytka_ESP /zsghwisla/SkrytkaESP

Przejdź do dziennika
Przejdź do Facebooka Przejdź do Instagrama Przejdź do MS Teams Przejdź do platformy Moodle Przejdź do platformy YouTube