kontrast
czcionka
43-460 Wisła, ul. Władysława Reymonta 2

Dzień Języka Ojczystego: Wizje I re-wizje Stanisława Lema

W związku z ustanowieniem przez Sejm RP rok 2021 Rokiem Lema tegoroczny Dzień Języka Polskiego w ZSGH jest poświęcony twórczości tego wybitnego pisarza. To najlepszy sposób, by uczcić jubileusz – stulecie urodzin Stanisława Lema.

Stanisław Lem, jeden z najwybitniejszych i najczęściej tłumaczonych na świecie polskich pisarzy, przez większość kariery związany z Wydawnictwem Literackim, został uhonorowany ustawą Sejmu RP ustanawiającą rok 2021 Rokiem Lema. 12 września będziemy obchodzili setną rocznicę urodzin autora „Solaris” i „Bajek robotów”.
Wszystkie wydarzenia poświęcone 100. rocznicy urodzin Stanisława Lema są prezentowane na specjalnej stronie www.roklema.pl. To właśnie w tym miejscu zbierane są zapowiedzi nowych wydań książek filozofa i niepublikowane wcześniej materiały. Strona www.roklema.pl jest też najlepszym źródłem wiedzy o tym, jak i gdzie świętować urodziny polskiego twórcy, wielkiej postaci literatury science fiction.
Zapraszamy wszystkich uczniów do wzięcia udziału w konkursach organizowanych na stronie www.roklema.pl. :w konkursie literackim „Fantastyczny świat Lema” (Szczegóły na stronie:
https://roklema.pl/fantastyczny-swiat-lema/)
oraz w konkursie czytelniczym Lemoniada 2012 „Niezwyciężony” inspirowanym twórczością Lema (Szczegóły na stronie: https://roklema.pl/lemoniada-2021/)
Ponadto zapraszamy do udziału w Szkolnym konkursie literackim „Lem 2021”. Celem konkursu jest upowszechnienie twórczości Stanisława Lema oraz zachęcenie do tworzenia miniatur literackich.
1. W celu wzięcia udziału w konkursie należy napisać opowiadanie science-fiction inspirowane twórczością Stanisława Lema (np. „Dzienniki gwiazdowe”, „Bajki robotów”, „Cyberiada”). Możliwe jest wykorzystanie postaci obecnych w twórczości Autora.
2. Prace należy przesłać na adres e-mail: biblio1@op.pl lub bezpośrednio do Biblioteki szkolnej do 21 marca.
3. Kryteria oceny: oryginalność pomysłu, styl literacki, spójność formy i ogólne wrażenie artystyczne.
Bardzo proszę o przesłanie informacji, kto jest zainteresowany udziałem w konkursach na e-dzienniku do pani Marzeny Brózdy.
1 marca na Teamsach odbędzie się również konkurs ortograficzny ( tekst autorstwa S. Lema), a także konkurs na najlepszą adaptację gwarową wybranego fragmentu prozy Stanisława Lema.
Prace proszę przekazać do końca marca panu Lubomirowi Špili lub bezpośrednio do Biblioteki szkolnej. Bardzo proszę o przesłanie informacji, kto jest zainteresowany udziałem w tych konkursach do pana pedagoga.
Planowany jest również panel dyskusyjny na podstawie fragmentu traktatu Lema „Summa technologiae”. Panel odbędzie się po powrocie do szkoły. Zachęcam do zaznajomienia się z materiałem na stronach internetowych:
https://roklema.pl/summa-technologiae/
http://cyfroteka.pl/.../Summa_technologiae.../p85350i119133
Proponuję również skorzystanie ze strony www.roklema.pl. zawierającej m.in. 365 cytatów na ROK LEMA.
Od 1 stycznia 2021 roku publikowany jest tam wybór cytatów z twórczości Stanisława Lema. Każdemu dniowi w trakcie trwania Roku Lema będzie towarzyszyć jeden znaczący fragment z dorobku Mistrza w trzech językach: polskim, angielskim i rosyjskim.
https://roklema.pl/tag/wiktor-jazniewicz/

 

Kontakt

Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich im. Władysława Reymonta w Wiśle
43-460 Wisła, ul. Władysława Reymonta 2

Platforma Usług Administracji Publicznej: Identyfikator: zsghwisla
Użytkownicy portalu ePUAP mogą przesyłać korespondencję, korzystając ze wzoru "Pismo ogólne do podmiotu publicznego".
Skrytka_ESP /zsghwisla/SkrytkaESP

Przejdź do dziennika
Przejdź do Facebooka Przejdź do Instagrama Przejdź do MS Teams Przejdź do platformy Moodle Przejdź do platformy YouTube