Jesteś w:
Biblioteka
Główna
Aktualności
Galeria
Kontakt

Nowości wydawnicze - 2009

Epoki i kierunki w kulturze sztuka literatura muzyka teatr i film, red. Bartłomiej Kaczorowski, Warszawa 2008.

Epoki i kierunki w kulturze to rodzaj interdyscyplinarnego "przewodnika" po artystycznej twórczości człowieka od prahistorii po współczesność, ukazanej przez pryzmat wyrazistych zjawisk i tendencji na przestrzeni dziejów świata. Książka omawia wielkie epoki, cywilizacje, kierunki i style w kulturze od rysunków naskalnych po przedstawienia wideo-artu. Zawiera także liczne materiały dodatkowe: zestawienia artystów i ich dzieł, krótkie noty biograficzne, opisy dzieł sztuki, budowli, utworów literackich, filmowych, fragmenty manifestów artystycznych i utworów; jest bogato ilustrowana. Jako jedna z nielicznych zbiera w jednym miejscu dorobek z różnych dziedzin, zarówno sztuk plastycznych, architektury, jak i literatury, muzyki, teatru i filmu. Publikacja stanowi doskonałą pomoc dla licealistów oraz studentów kierunków humanistycznych. Polecana wszystkim, którzy chcą uporządkować swoją wiedzę o kulturze i czynnikach, które wpłynęły na jej obecny kształt.


Beata Jankowiak-Konik, Leksykon malarstwa. Jak czytać obrazy, Poznań 2009

Autorka wychodzi z założenia, że tylko dokładna analiza danego dzieła sztuki, jego swoista "lektura", daje odbiorcy możliwość obcowania z wielką kulturą i historią, a także pomoże w prawdziwej kontemplacji i zrozumieniu sensu sławnych płócien. Książka, którą z całą pewnością można traktować jako swego rodzaju kompendium malarstwa, ma bardzo przejrzysty i klarowny układ. Stanowi ona przekrój przez wszystkie epoki w historii świata, od prehistorii aż po współczesność. Nieoceniona pomoc dla maturzystów.


Wojciech Cejrowski, Rio Anakonda, Poznań 2006

W książce autor opisuje kolejną ze swoich wypraw w głąb amazońskiej dżungli, którą podjął w poszukiwaniu jednego z izolowanych od współczesnej cywilizacji plemion indiańskich. Wojciech Cejrowski, ekscentryk z fantazją i niezwykłym poczuciu humoru, podróżnik, fotograf, dziennikarz radiowy i telewizyjny (WC Kwadrans, Z kamerą wśród ludzi). Od 20 lat organizuje wyprawy w najdziksze zakątki kuli ziemskiej. Jako trzeci w historii Polak został przyjęty do Królewskiego Towarzystwa Geograficznego w Londynie.


Monika Szwaja, Dom na klifie, Warszawa 2006

"Dom na klifie" Moniki Szwai jest książką na wskroś romantyczną i nie ma sensu oszukiwać ani się wypierać. Jest Ona (inaczej zwana Zosią. Czerwonką), On (vel Adam Grzybowski) i Miłość w roli wieloplanowej. Jest też jednak uwierające nieco wrażenie, że chodzi tu jeszcze o inny, ukryty sens i znaczenie. Bo jakaś ta miłość wcale nie landrynkowa, przykolorowana codziennością raczej brutalną i trudną(nic bardziej nie - romantycznego niż publiczny dom dziecka widziany od wewnątrz...). Bo bardziej niż o miłość chodzi tu o jej brak... a kiedy już jest to napadają na nią wciąż nowe kłopoty i trudności.


Anna Onichimowska, Lot Komety, Warszawa 2007

Kontynuacja bestsellera Hera moja miłość. Kometa zdaje w tym roku maturę, przestała ćpać, zmieniła środowisko i imię na Ala. Ładnie się ubiera i uśmiecha do wszystkich. Nikt nie wie, że wstąpiła do "Rodziny", niebezpiecznej sekty wabiącej obietnicami wyzwolenia ciała i duszy... Na trop nauczanej w sekcie "tykanedii" - "tajemnej sztuki", a tak naprawdę destrukcyjnego kultu kontroli umysłu, wpada Jacek, były chłopak Komety i też były narkoman. Czy dziewczyna zdoła go wciągnąć do "Rodziny"?


Małgorzta Kalicińska, Dom nad rozlewiskiem, Poznań 2006; Małgorzata Kalicińska, Powroty nad rozlewiskiem, Warszawa 2008; Małgorzata Kalicińska, Miłość nad rozlewiskiem, Poznań 2008.

Trzy części bestsellerowego cyklu o budowie ciepłego domu przez pokolenia kobiet. Wspaniałe, pełne ciepła i życiowej mądrości opowieści o drodze, którą trzeba przebyć, by odnaleźć swoje miejsce na ziemi.


Marek Edelman, I była miłość w getcie, Warszawa 2009

Bezcenne, bardzo osobiste w tonie, wspomnienia z życia w getcie warszawskim ostatniego żyjącego przywódcy słynnego powstania. Marek Edelman w krótkich "migawkach" przywołuje straszne, ale i wzruszające wydarzenia, które go najbardziej poruszyły. "To wszystko, co mi zostało, takie strzępki pamięci". - mówi autor.
Carlos Ruiz Zafón, Gra Anioła, Warszawa 2008

W mrocznej, niebezpiecznej i niespokojnej Barcelonie lat dwudziestych, młody pisarz, żyjący obsesyjną i niemożliwą miłością, otrzymuje od tajemniczego wydawcy ofertę napisania książki, jakiej jeszcze nie było, w zamian za fortunę i, być może coś więcej... Z niezwykłą precyzją powieściopisarską i w charakterystycznym dlań, oszałamiającym stylu, autor "Cienia wiatru" ponownie przenosi nas do Barcelony Cmentarzyska Zapomnianych Książek, by obdarować nas niezwykłą intrygą, romansem i tragedią poprzez labirynt tajemnic, gdzie czar książek, namiętności i przyjaźni splatają się w mistrzowskiej opowieści.


Elin Hilderbrand, Piasek w butach, Warszawa 2008

Wzruszająca powieść obyczajowa o sile kobiecej przyjaźni, pomagającej przetrwać trudne życiowe momenty, z akcją nad morzem podczas wakacji. Vicki, matka dwóch małych chłopców, jest poważnie chora. Jej siostra Brenda straciła właśnie pracę za romans ze studentem. Ich przyjaciółka Melanie jest w wymarzonej ciąży, lecz odkryła, że mąż ją zdradza. Wspólne lato nie zapowiada się więc wesoło. I wówczas pojawia się Josh: dwudziestolatek z sąsiedztwa, który sprawia, że ich życie nabiera nowych barw, a kłopoty wydają się do pokonania... Optymistyczne przesłanie.


Kity Sewell, Lodowa pułapka, Warszawa 2008

Powieść wybrana przez wydawców z Klubów czytelniczych w Europie, Ameryce, Australii i Azji na Międzynarodową Książkę Miesiąca. Thriller obyczajowy, a zarazem poruszająca opowieść o miłości, przyjaźni i bezinteresownych odruchach ludzkiego serca. Doktor Dafydd Woodruff i jego żona Isabel pozostają, mimo wielu prób, bezdzietni. List z informacją, że Dafydd jest ojcem pary nastoletnich bliźniaków, rujnuje jego małżeństwo. Na nic zapewnienia, że to niemożliwe. Gdy testy DNA potwierdzają jego ojcostwo, mężczyzna postanawia wyjaśnić sprawę. Powraca do małego kanadyjskiego miasteczka za kołem polarnym, gdzie niegdyś krótko pracował i gdzie wychowują się jego rzekome dzieci. Tam czeka go jeszcze większa niespodzianka...


Cristina Sanchez-Andrade, Coco, Warszawa 2008

Powieść pełna wzlotów i upadków historia słynnej projektantki mody: ambitnej i utalentowanej kobiety, nauczonej przez życie, że można polegać tylko na sobie. Nowy Rok 1971.W luksusowym apartamencie hotelu Ritz stara i samotna Coco wspomina swoje losy. Od biednego dzieciństwa i internatu, z której pewnego dnia uciekła w wielki świat, gdzie adorowali ją najprzystojniejsi mężczyźni epoki. Kapitalny portret jednej z pierwszych biznes-woman na tle szalonego Paryża I połowy XX wieku.


Heather MacDowell, Kelnerka na Manhattanie, Warszawa 2008

Zabawna, lekka i optymistyczna powieść o ambicjach, harcie ducha i miłości. Erin, menadżerka w dobrej firmie, traci pracę i zostaje kelnerką w ekskluzywnej restauracji na nowojorskim Manhattanie. Elegancja, miły nastrój na sali i wykwintne menu to jednak tylko fasada. Od kuchni wszystko wygląda zupełnie inaczej: robota jest mordercza, przyjaciele mogą okazać się wrogami, a szefowa, krewka Włoszka, Gina, nie ma litości dla nikogo...


Ann-Marie MacDonald, Zapach cedru, Warszawa 2008

Głośna saga rodzinna, obejmująca kilka pokoleń kanadyjskiego rodu Pipperów od końca XIX wieku po lata 70. Poruszające studium relacji międzyludzkich o misternej intrydze i niesamowitym klimacie, dramatyczne, ale i zabawne. Gdy trzynastoletnia Libanka Materia ucieka z domu ze stroicielem fortepianów, Jakubem Pipperem, jej rodzice wyklinają ich. Młodzi mają trzy córki: wyjazd najstarszej na studia do Nowego Jorku wywołuje lawinę wstrząsających zdarzeń. Rodzina pogrąża się w cieniu mrocznej tajemnicy... Fascynująca rzecz o dobroci i moralnym upadku.


Jean-Michel Cohen, Klinika cudów, Warszawa 2009

Niezwykła powieść "reality" znanego francuskiego lekarza-dietetyka, ucząca wiary w siebie i samoakceptacji. Jej autor występuje tu jako doktor Sorin, który stara się pomóc swym pacjentom, mającym problemy z odżywianiem się. Są wśród nich: młodziutka Sarah, śmiertelnie wyczerpana anorektyczka i objadająca się ponad miarę gospodyni domowa Lillian, wciąż tyjący słynny projektant mody i arystokratka Delphine, ważąca 170 kg... Sorin wie, że przyczyną ich chorób są osobiste kłopoty, które najpierw muszą przezwyciężyć. Lecz jak to uczynić? Mądra i optymistyczna, pełna wskazówek dla wszystkich i - konkretnych diet, opowieść o pokonywaniu trudów życia i powrotach do normalności